شنبه 10 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 11:24 ب.ظ

   

 

 

مرورگر اینترنتی فایرفاکس به رکوردی تازه دست یافت و به گفته شرکت موزیلا، تعداد بارگذاری‌های آن از اینترنت از مرز یک میلیارد بار نیز گذشت. 

 

 

مرورگر فایرفاکس نخستین بار در سال 2004 عرضه شد و کارشناسان همچنین ادامه رشد آن بین کاربران جهانی را پیش‌بینی می‌کنند. 

 

به گفته شرکت تحقیقاتی اینترنتی StatCounter، در 30 روز ماه ژوئیه مرورگر متن‌باز فایرفاکس موفق شد 5/30 درصد از بازار جهانی مرورگرهای اینترنتی را در اختیار بگیرد. در همین دوره زمانی سهم Internet Explorer مایکروسافت از بازار جهانی مرورگرها به 12/60 درصد رسید. همچنین، سهم Safari اپل و Chrome گوگل نیز بیش از 3 درصد اعلام شد و مرورگر Opera 65/2 درصد از این بازار را از آن خود کرد. 

 

این اعداد و ارقام در رقابت میان تولیدکنندگان این مرورگرها در سال‌های اخیر تغییرات فراوان کرده است. برای مدت مشابه در سال 2008، مرورگر فایرفاکس تنها صاحب 07/26 درصد از بازار جهانی مرورگرها بود و IE مایکروسافت نیز 46/68 درصد از این بازار را در اختیار داشت. سهم Safari و Opera نیز از این بازار به‌ترتیب 31/3 و 77/1 درصد گزارش شده و Chrome نیز هنوز وارد عرضه رقابتی نشده بود. 

 

مقایسه آمارهای سال گذشته با آمارهای امسال نشان می‌دهد که فایرفاکس در این مدت 17 درصد رشد کرده و از محبوبیت مرورگر IE مایکروسافت نزد کاربران 4/12 درصد کاسته شده است. باید توجه داشت که حتی عرضه آخرین نسخه از مرورگر مایکروسافت موسوم به IE 8 نیز به میزان اندکی وضعیت این شرکت را در بازارهای جهانی مرورگرهای اینترنتی بهبود بخشید.  

 

منبع: همکاران سیستم 


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo